• 001
Diabetik Göz Hastalığı

Diabet gözdeki ince damarları etkiler ve bu damarlar tıkanır veya retinaya sızıntı olursa kişinin  görmesi etkilenecektir ve bu diabetik retinopati olarak adlandırılır. Bu oluşan değişikliklerin şiddetine göre diabetik retinopati tip belirlenir.

Background diabetik retinopati

En sık görülen tiptir ve diabeti olan çoğu hastada bu hastalığın erken aşaması dediğimiz bu safha görülür. Retinadaki kan damarları hafifçe etkilenmiştir. Makula etkilenmediği sürece görme normal kalır ve kişi hastalığın başladığının farkına varmaz.

Makulopati

Retinopati nedeniyle makulanın etkilendiği anlaşılmaktadır.  Kişinin santral görmesi etkilenir. Belli mesafeden kişilerin yüzlerini ayırt etmek güçleşir veya küçük yazıları belli mesafeden görmede zorlanır. Makulopatilerin bir kısmı lazerle tedavi edilebilir amaç görmenin korunmasıdır. Merkezi görme kaybı hastalığın şiddetine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Bununla birlikte sadece makulopati varsa periferal yani çevre görmesi etkilenmemiştir. Ayrıca oluşan ödem tedavisinde göz içine yapılan  enjeksiyonlar da tedavi seçenekleri arasındadır.

Proliferatif diabetik retinopati

Diabetik retinopati ilerlerse, retinadaki büyük damarlarda tıkanma meydana gelir. Bu tıkanma sonucu retinada oksijen açlığı meydana gelir. Bu iskemi olarak adlandırılır. Bu oluştuğunda retianada yeni damarların oluşumu stimüle olur ve bu neovaskülarizasyon olarak adlandırılır. Bu aşama diabetik retinopatinin proliferatif aşamasıdır. Burada oluşan yeni damarların hedefi oksijeni azalan retinaya yeni bir kan akımı sağlayabilmek ve hasarlanan bölgelerin tamiridir.

Ancak ne yazık ki, oluşan yeni damarlar çok zayıftır ve yanlış alanda retina yüzeyinden vitreus içine doğru büyürler. Sonuçta bu damarlar kolayca kanarlar ve retina yüzeyinde veya vitreus içine doğru büyük kanamalara neden olurlar

Aşırı kanamalar skar dokusu oluşumunu tetikler bu da damarlarda çekintilere neden olur. Bu kadar ileri tip diabetik gözde retinada dekolman riski gelişir ve ciddi görme bozukluğu meydana gelir. Proliferatif diabetik retinopati retinanın oksijen açlığını azaltmak amacıyla lazerle tedavi edilir.

Retinal ven tıkanıklığı

Retinayı besleyen damarlardan biri tıkanırsa kan akımı keslir ve retina hücreleri hasarlanır. Bazen bu kalıcı da olabilir

Bu tıkanma sıklıkla arterioskleroz veya arterlerde sertleşmeyle bağlantılı olarak meydana gelir.

En sık risk faktörleri:

  • Yüksek kan basıncı
  • Yüksek kolesterol
  • Sigara
  • Diabet
  • Yaş

Bir ve veya arter tıkandığında kan akımı kesilir. Bu iskemiye neden olur, bunu sonucunda retinaya yeterince kan akımı sağlanamazsa görme etkilenir. Hemen tedavi edilmezse bu kalıcı da olabilir

Günümüzde tedavi lazer tedavisi ve ilaç tedavisidir. Böylece zedelenen kan damarlarından sızıntı azaltılmaya çalışılır, böylece görme seviyesi korunmaya ve belki de artırılmaya çalışılır.